24 Września 2022

33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Opis wydarzenia

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” zapraszają do Atlas Areny na 33. edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

GODZINY OTWARCIA FESTIWALU

Atlas Arena – strefa targowa i strefy gier:

– sobota 9:00 – 19:00

– niedziela 9:00 – 16:00

Atlas Arena – sale konferencyjne

– sobota 10:00 – 19:30 (sala A otwarta do zakończenia gali festiwalowej)

– niedziela 10:00 – 17:00

Godziny otwarcia kas: sobota 9:00 – 19:30, niedziela 9:00 – 16:30

Bilety: 60 zł – karnet dwudniowy, 30 zł – ulgowy karnet dwudniowy, 40 zł – jednodniowy, 20 zł – ulgowy jednodniowy.

PROGRAM: https://komiksfestiwal.com/program/

WIĘCEJ INFORMACJI: https://komiksfestiwal.com/

KONTAKT: https://komiksfestiwal.com/kontakt/

___

W tym roku największy w Polsce festiwal komiksu, rozrywki elektronicznej i gier planszowych – po pandemicznych obostrzeniach - wraca na dobre do zapraszania gości zagranicznych. Bezsprzecznie największą gwiazdą wrześniowej imprezy będzie twórca ilustracji do plakatu festiwalu Kim Jung Gi. Na festiwalu będzie można również spotkać polskich autorów mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową).

Publiczność festiwalu przyzwyczaiła się już do programu, który składa się z kilkunastu elementów. Nie inaczej będzie i w tym roku. Na publiczność czekać będą: spotkania z twórcami komiksu z całego świata; strefa autografów, gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych; targi komiksowe, które cieszą się niezwykłą popularnością zarówno wśród wystawców jak i klientów – można tam kupić najnowsze komiksy z kraju i ze świata oraz znaleźć prawdziwe białe kruki wśród komiksów antykwarycznych; warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami; wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery, konkursy - w tym konkursy cosplay i gala rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”).

Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena ze specjalnym konkursem cosplay odnoszącym się do twórczości tego pisarza. Strefa i konkurs zostaną zorganizowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. 33. MFKiG zaoferuje interaktywne stanowiska dla zwolenników tak starszych, jak i współczesnych platform gamingowych, a także bogaty program merytoryczny, który wypełnią dyskusje nt. dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu. W sekcji „retro” skoncentrujemy się na rywalizacji pomiędzy kolejnymi generacjami konsol Sega i Nintendo, której apogeum przypadło na lata 90. XX wieku. Będzie okazja, by chwycić za pad i osobiście przekonać się, jakimi atutami dysponowały urządzenia tych firm. Osoby preferujące bardziej aktualne rozwiązania sprzętowe otrzymają do dyspozycji najnowsze komputery i konsole oraz okazję, by zmierzyć się z innymi amatorami gier zręcznościowych. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pole do popisu będą mieli także miłośnicy gier tanecznych i wirtualnej rzeczywistości. Zmaganiom na ekranach towarzyszyć będą wykłady i rozmowy, udziałem dziennikarzy, badaczy, twórców niezależnych oraz reprezentantów czołówki krajowego gamedevu.

Nadchodzące wydarzenia